10 põhjust, miks campervan on parem kui tehase matkaauto

Sissejuhatus

Kui oled dliemma ees, et kas valida campervan või tehase matkaauto, siis oled jõudnud õigesse kohta😀. See on pisut nagu otsustamine spetsiaalselt sinu soovidele ehitatud maja ning juba valmis ehitatud maja vahel. Mõlemal on omad plussid, kuid SPETSIAALSELT SULLE ehitatud maja on raske üle trumbata. Siin on kümme põhjust, miks campervan on parem kui tehase matkaauto.

Fiat Ducato matkaauto

1) Isikupärasus

Kõige suurem eelis campervan’i puhul on võimalus panna paika asjade ja mööbli paigutus täpselt nii nagu sinul seda vaja on. See hõlmab absoluutselt kõiki aspekte, alates katuseluukide ja akende arvust kuni pistikupesade asukohtadeni, saab iga elemendi täpselt kujundada nii, et see sobiks sinu elustiiliga. Veelgi enam, mugavuste ja funktsioonide valikut saab kujundada vastavalt sinu eelistustele, tagades, et matkaauto pole lihtsalt mingi sõiduk, vaid isiklik ratastel kodu.

Fiat Ducato Campervan
Fiat Ducato matkaauto

2) Erilahendused

Loomulikult pakub campervan ka võimaluse integreerida oma ehitusse igasuguseid erilahendusi. Võimalus lisada palju erinevaid magamiskohti, alustades lahtiklapitavatest lastevooditest ning lõpetades täismõõtudes ja ülimugava voodiga. Samuti saab valmistada kööki täpse suurusega sahtlid, et mahuks ära kohvimasin või blender. Veel on võimalik teha eraldi ruumi lemmikloomadele ja nende söögikohtadele või paigaldada varustus, et ka neil oleks turvaline matkaautoga reisida.

Kui oled mõelnud, et matkaautosse peaks kindlasti mahtuma ära näiteks jalgrattad, surfilaud, ronimisvarustus jne, siis seda kõike saab planeerida. Asjadele saab luua eraldi asukohad, meisterdada panipaigad täpselt nii suured kui vaja, et kõigele oleks mugav ja lihtne ligi pääseda.

Tehase matkaautod paraku selliseid valikuid ei paku ning enamjaolt oled lõksus selle ruumiga, mis on etteantud. Erilahenduste lisamise võimalus on omaette vabadus, kuna matkaautosse investeeritav raha on suur, siis peaks selle eest saama ka võimalikult mugava ja kompromissitu reisimise kogemuse.

Matkaauto erinevad panipaigad

3) Tooriku valimine

Kolmas põhjus campervan’i kasuks otsustamisel on võimalus ise valida, milline kaubik matkaautoks ümber ehitada. Tingimata ei ole juttu isegi sellest, kas valida Fiat või Renault, vaid kogu ehitusprotsessi juhtimisest.

Esmalt, ise toorikut valides on sul võimalik otsustada mis mõõtudega kaubikut sul üldse tarvis on. Kas soovid pigem kompaktsemat VW Transporter tüüpi kaubikut, millega on sama lihtne liigelda kui sõiduautoga? Või tahad maksimum kõrgust ja pikkust, mida pakuvad suuremad kaubikud? Saad otsustada ja valida oma tahte järgi.

Erinevat tüüpi kaubikud pakuvad palju erinevaid võimalusi. Osadel võib olla parem kütusekulu, saab valida esiveoliste ning tagaveoliste masinate vahel. Võib olla on soov hoopis off-road võimekuse ja nelikveo vastu. Ka kandevõime ning töökindlused varieeruvad. Lisaks on hinnaklassid väga erinevad, kui osta uhiuus Mercedes Sprinter või siis kasutatud Fiat Ducato. Seega on võimalik väga hästi sobitada enda vajadused ja võimalused sobiva toorikuga.

Võimalus valida kaubikut võimaldab valida ka selle lisavarustust. Veenduda, et oleks olemas kõik soovitavad asjad nagu näiteks püsikiirusehoidja või kliimaseade. Või kui valida meeskonna buss toorikuks, on sellel ilmselt olemas rohkem istekohti ning ka küljeaknad. Istekohtade lisamine on üpris kulukas(ca 1000-1500 eur per iste) ning sellises toorikus oleks need kulutused juba tehtud.

Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter

Kui praktilised põhjused korraks kõrvale jätta, siis kindlasti mängib rolli ka erinevate kaubikute välimus, maine ja koguni sentimentaalsus. Meie arvates kõige ilusama väilmusega on Sprinter kaubikud, paraku aga ei ole õnnestunud meil neid väga palju ümber ehitada. Neil on luksuslik aga samas kallis maine. Küll aga on viisaka välimusega ka Fiat Ducato/Citröen Jumper/Peugeot Boxer kaubikud ning neil on taskukohane hinnasilt.

4) Tehnika ning Off-grid võimekus

Tehnika on matkaauto ehitamisel üks kõige kulukamaid aspekte. Campervan’i puhul saab väga hästi valida, kuhu ja mis tehnikasse investeerida. Kas paigaldada kõige uhkemad seadmed ja elektrisüsteem või siis otsustada tagasihoidlikumate kasuks. Valikuvariante on palju ning mis kõige parem – neid saab päriselt valida. Tehase matkaautod on üldjuhul suhteliselt fikseeritud selles osas ning näiteks võimekam elektri- või veesüsteem ning päikesepaneelipark tuleb pärast lisada.

Samuti saab campervan’i ehitada vägagi suure off-grid võimekusega. Näiteks elektrienergia genereerimise saab lahendada päikesepaneelide ning võimeka akupangaga.

See võimaldab vähendada vajadust karavaniplatsidel juhtme otsas olla ning nautida hoopis selliseid vaateid:

Matkaauto mägedes

 

Ka veesüsteemi saab täielikult modifitseerida vastavalt oma vajadustele. Kui on soov matkaautos ainult käsi pesta, saab paigaldada vaid kanistritega veesüsteemi. Kui aga on tarvidus ka sooja vee ja duši järele, on võimalik paigaldada suuremad 50-200L paagid ning korralik soojaveeboiler. 

Seeläbi saab mitmeks päevaks vajaliku vee endaga kaasa võtta. Samuti vähendab oma vee ja duši kaasas kandmine sõltuvust karavaniplatsidest ning suurendab off-grid võimekust.  Võimalus on investeerida ka näiteks veepuhastussüsteemidesse, et tekitada veelgi jätkusuutlikum vee varustatus.

Matkaauto päikesepaneelidega
Päikesepaneelid
Matkaauto veeesüsteem
Matkaauto veesüsteem

5) Hooldustööde lihtsus

Campervan’i ehitamisega kaasnevad teadmised hõlbustavad oluliselt ka igasuguseid hooldustöid. Kui oled ise ehitusprotsessis osalenud, on sul tõenäoliselt hea arusaam sinu matkaauto paigutusest ja süsteemidest. See lihtsustab komponentidele juurde pääsemist, muutes hooldustoimingud ka ise teostatavaks. 

Olgu selleks elektrisüsteemide tõrkeotsing, veesüsteemi probleemide lahendamine või rutiinsete kontrollide tegemine, ehitusprotsessi käigus omandatud teadmised võimaldavad sul hooldustöödel ennast enesekindlamalt tunda ning neid päriselt ka ise ette võtta. See vähendab sõltuvust välisest abist, säästab aega ja potentsiaalselt minimeerib ka reiside katkestamist, kui elamuosas peaks reisi jooksul midagi katki minema.

 

Matkaauto elektrisüsteem
Elektrisüsteem

6) Kvaliteet

Campervan’i suur pluss on ka see, et sul on väga hea ülevaade kasutatud materjalidest ja töökvaliteedist, tagades kõrgema ehitusstandardi. Võimalus iga komponenti ise valida, saab kasutada kvaliteetseid materjale. Need võivad olla siis kas konkreetse vastupidavuse, elueaga, esteetilisusega jne. Lisaks võimaldab otsene osalemine ehitusprotsessis valvsat kvaliteedikontrolli igas etapis. Alates seinte tagusest karkassist kuni kapinuppudeni välja. See soodustab detailidele tähelepanelikkust, mille tulemuseks on suurepärane töö ja matkabuss, mis on valmistatud vastavalt SINU standarditele. Head materjalid ja korralik töökvaliteet pikendab matkabussi eluiga, väärtuse püsimist ning suurendab ka üldist mugavust ja reisikogemust.

7) Eelarve

Campervan’i puhul saab ka eelarvega päris palju mängida ning kujundada matkaauto täpselt sinu vajadustele ja võimekusele. Alates eelarvesse mahtuva tooriku valimisest ning lõpetades viimistlusega. Kui ümberehitus ise teostada on võimalik kokku hoida korralik summa raha, mis muidu läheks meile töörahana.

Ka ümberehitust sisse ostes on võimalik oma matkaauto soodsamalt kätte saada kui tehase matkaauto. Näiteks on võimalik ära jätta funktsioone, mis tehase matkaautodes olemas on, aga sinul vaja pole. Samuti saab valida uhiuue kaubiku asemel kasutatud kaubiku. See läbi saab suunata raha asjadesse, mis on päriselt olulised ja vajalikud.

Kas ehitust ise teostades või sisse ostes, kokkuvõtlikult optimeerib campervan siiski kulutusi ning tagab, et iga sisse pandud euro on päriselt otstarbekas ning aitab otseselt kaasa sinu matkaautos vajalikele mugavustele ja funktsionaalsustele. 

 

8) Kaal

Kes vähegi matkaauto foorumites või FB gruppides aktiivsem on, teab, et matkaautod on alatasa kaaluga hädas. 3500Kg on üpris range piir ning tehase autod on väga selle piiri lähedale ajatud juba enne kui masin sinu kätte jõuab ja sina kõik reisiks vajaliku sinna sisse tõstad. Campervan’i puhul on võimalik ka kaalu väga palju mõjutada ning tagada, et sina ei peaks kaalu pärast üldse muretsema.

Matkaauto mööbel

 

Kaalu kokku hoides on võimalik otseselt mõjutada kütusesäästlikkust ning ka kaubiku juhitavust ja kiirendust. Samuti saab mängida raskemate komponentide paigutusega ning tagada tasakaalustatud kaalujaotus. Raskemad elemendid saab paigutada nii, et need ei oleks kõik ühel pool kaubikut või asuksid tagasilla kohal.

Lisaks on kaalu silmas pidades võimalik teha ostuotsused kergemate materjalide ja seadmete kasuks. Neid aspekte arvesse võttes saab viia oma tulevuse matkabussi jõudluse vastavusse oma reisieelistustega, olgu selleks siis soov ülekaalu eest mitte trahvi saada, kütusesäästlikud pikamaareisid või manööverdusvõime mitmel erineval maastikul

 

9) Emotsionaalne side

Kuna tegemist on siiski SINU campervan’iga siis paratamatult tekib ehitusprotsessis osalemise käigus matkaautoga emotsionaalne side. Nagu ehitaks endale maja või hobimasinat. See on enamat kui lihtsalt projekt – see on pigem nagu teekond, mis seob sinu mõtted ja ideed sõidukiga. Iga tehtud otsus ja ülesanne peegeldab sinu valikuid, muutes campervan’i tõeliselt sinu ENDA omaks. See protsess suurendab uhkust lõpptulemuse üle ning tõenäoliselt ka rahulolu kogu kogemusega.

Kaubiku ise ümber ehitamine on kindlasti meeletult äge kogemus ning see loob mälestusi, olgu need siis võidud või eksimused. Kui matkaauto ilmet võtab, muutub see mugavaks koduks, mis kajastab igas nurgas sinu unistusi ja rasket tööd.

Ainuüksi see seos ületab pelgalt maanteeameti registrikande, mida pakub tehase matkaauto. Kaubikust saab seiklustel usaldusväärne kaaslane, luues erilise sideme, mis suurendab reisimisrõõmu. Just see emotsionaalne investeering muudab matkaauto pelgalt ringi liikumise vahendist kallite mälestuste koduks, muutes iga reisi tähendusrikkamaks.

 

Matkaauto köök

10) Esteetika

Ning viimaseks üks olulisemaid põhjuseid, miks isetehtud matkaauto kasuks otsustada – need on üldjuhul palju ilusamad kui tehase matkaautod 😀

Matkaauto sisustus

 

Võlu seisnebki selles, et on võimalik luua unikaalne matkaauto. Netiavarused on täis väga ilusaid ehitusi ja inspiratsioonipilte ning disainivalikuid on lõpmatult. Matkaauto saab kujundada nii väljast kui ka seest nii, et see sobiks teie stiiliga. Kas soovid erilist värvi, lahedaid kleebiseid või uhkeid velgi? Kõik on teostatav. Sees saad valida värve, materjale ja sisekujundust, mis muudab selle just õigeks. Ükskõik, kas soovid hubast metsamajakese hõngu või peent moodsat välimust, kujutlusvõime on piiritu.

Ja see ei puuduta ainult välimust – oluline on ka see, kuidas asjad on üles seatud. Paigutuse ja mööbli kohandamine ei ole ainult funktsionaalsuse pärast, vaid ka annab juurde ka visuaalset ilu. Õige valgustus võimaldab sättida atmosfääri vastavalt erinevatele meeleoludele. Iga element aitab kaasa üldisele esteetikale, alates tasapindade ja mööbli toonivalikust kuni iludetailideni välja.

Tulemuseks on ainulaadne ja visuaalselt atraktiivne matkaauto, mis tekitab oma kodu tunde ning mida saab uhkusega ka teistele kadestamiseks näidata.

 

 

Aitäh lugemast!

Loodetavasti on olnud postitusest natukenegi kasu. Kui tekib küsimusi/mõtteid/muresid siis andke julgelt märku kas kommentaariumis või võttes meiega otse ühendust telefoni/kirja teel. Aitame meeleldi nii nõu kui jõuga!

Vaata veel

Kuidas näeb meie juures ümberehitamise protsess välja?

Vaata meie juures valminud matkaautosid ning teisi väiksemaid projekte

Veidike lisalugemist matkaautode ehituse teemal leiad meie blogipostitustest

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

2 × 2 =